Как сменить пароль на DS4800

Главная Форумы Storage SAN, Disk & Tape Как сменить пароль на DS4800

Просмотр 7 веток ответов
  • Автор
      Michael
      Участник

Есть DS4800 с подключенной корзиной EXP810, в которой несколько дисков. Всё было настроено, массив создан, всё работало, да и работает, но, как выяснилось, пароль на этой DS4800 отличается от стандартного…

Удалось подключиться по СОМ-порту, но застрял на вводе пароля, дальше продвинуться не могу.

Прошивка 06.60.34

Сейчас перелопачиваю доку параллельно с гуглением, но пока не нахожу полезных подсказок. :blush:

Stanley
      Участник

Password : infinity

“How to”
      Network setup using the serial port
      To set up the controllers through the serial port:
      1. Connect to the DS4000 Storage Server with a null modem cable to the serial port of your system. For the serial connection, choose the correct port and the following settings:
      – 57600 Baud
      – 8 Data Bits
      – 1 Stop Bit
      – No Parity
      – Xon/Xoff Flow Control
      2. Send a break signal to the controller. This varies depending on the terminal emulation. For most terminal emulations, such as HyperTerm, which is included in Microsoft Windows products, press Ctrl+Break.
      3. If you only receive unreadable characters, press Ctrl+Break again, until the following message appears:
      Press for baud rate within 5 seconds.
      4. Press the Space bar to ensure the correct baud rate setting. If the baud rate was set, a confirmation appears.
      5. Press Ctrl+Break to log on to the controller. The following message appears:
      Press within 5 seconds: for SHELL, for baud rate.
      6. Press the Esc key to access the controller shell. The password you are prompted for is infiniti.
      7. Run the netCfgShow command to see the current network configuration.
      8. To change these values, enter the netCfgSet command. For each entry, you are asked to keep, clear, or change the value. After you assign a fixed IP address to controller A, disconnect from controller A and repeat the procedure for controller B. Remember to assign a different IP address.
      9. Because the configuration changed, the network driver is reset and uses the new network configuration. In addition to setting the IP addresses for access, you can also define usage options. One that is frequently desired is the option to be able to able to access the server’s login shell via an rlogin command. This can be done through the GUI’s Advanced button, and selecting Enable remote login to Port # (Controller in slot A/B). When using the serial connection, it is set by changing the value of the Network Init Flags to include a 1 in the bit 5 position.

Change password for DS Storage Manager :

1. Log into the controller shell.
      2. Type the following command:
      isp clearSYMbolPassword
      3. It is suggested that this procedure be performed on both controllers. (Just like they suggest you look both ways before crossing the street.)
      4. Remove the array from the list of arrays in the Enterprise Management Window, shutdown the GUI, restart it and then re-add the array. This will force a rescan of the array.

Michael
      Участник

Проблема в том, что пароль по умолчанию тоже сменён, infiniti не проходит, из GUI на выполнение любой операции тоже запрашивается пароль.

Однако я проблему решил обходным путём, как будет время – попробую описать в деталях.

А если вкратце: вся инфа хранится на дисках, а диски можно и подменить… 😆

Сергей
      Участник

в 6.60 нельзя сменить infiniti. если он не подходил — значит не туда пытались зайти.

Michael
      Участник

Эт по СОМ-порту я не туда попадал? :blink:
      Я провода сам соединял и сам прокладывал вообще-то :silly: И при включении DS4800 наблюдал всю информацию от контроллера в окне терминала.

В общем, интересно, учту на будущее…

Сергей
      Участник

Эт по СОМ-порту я не туда попадал? :blink:

да, через компорт доступно два вида CLI: командная строка ОС контроллера – vxworks, и командная строка ПО сверху – LSI’ного софта. Нам нужно второе. Пароль туда не меняется.
      Если машина говорит “enter password to access service interface” — значит мы попали в первый, и нам туда не надо.

Pavel Alexei
      Участник

Там есть нюнсы с логином. Я уже не помню деталей.
      Но там можно попасть в 2 меню:
      – одно какое-то специфическое сервисное, кажется через клавишу “S”,
      – и то, которое тебе надо, через ESC.
      Я сам несколько раз тупил, и все ломился через первое.

Pavel Alexei
      Участник

Вот, нашел месаги
      Press within 5 seconds: for SHELL, for baud rate.
      Press within 5 seconds: for Service, for baud rate
      Надо попасть в SHELL, я не в Service.

Просмотр 7 веток ответов
  • Для ответа в этой теме необходимо авторизоваться.